Rozmowy o prawie

Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko. Ważna akcja zainaugurowana u progu wakacji.

Rozpoczęły się wakacje. Podróżujemy więcej, często w terenach, które w pozostałej części roku są odwiedzane tylko przez miejscowych. Na takich lokalnych drogach można napotkać skrzyżowania z liniami kolejoowymi.

Czy wiecie, że od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach kolejowych doszło do 40 wypadków i kolizji? Zginęło w nich 18 osób. 

Choć statystyki mówią, że wypadki na przejazdach kolejowych stanowią znikomy ułamek łącznej liczby wypadków, to jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że z reguły kończą się one tragicznie. Ze statystyk kolejarzy wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na przejazdach kolejowych doszło do wielu wypadków. Najbardziej obrazowe są cyfry. W pojazdach, które wjechały na przejazd niezgodnie z przepisami lub niezachowując należytej ostrożności poszkodowanych zostały aż 69 osób. Gorzej z pieszymi. Tendencja do przebiegania przed pociągiem w ostatniej chwili przyniosła aż 241 ofiar. 

W ramach promocji tej akcji, w Somoninie w powiecie kartuskim odbyła się symulacja wypadku, w trakcie którego samochód osobowy przebija bariery i wpada pod drezynę. Służby ćwiczyły reakcję na taki sygnał, a organizatorzy mieli doskonałą okazję do pokazania jak groźny może być przejazd kolejowy, gdy zlekcewazymy przepisy ruchu drogowego i będziemy zachowywać się brawurowo.

Nie wiem, czy wiecie, ale do 98% kolizji na przejazdach kolejowych dochodzi na skutek:

  • ignorowania przepisów prawa o ruchu drogowym
  • podejmowanie próby pokonania przejazdu przed nadjeżdżającym pojazdem szynowym mimo znaków „STOP” i włączonej sygnalizacji ostrzegawczej,
  • omijanie zamkniętych półrogatek
  • wjeżdżanie pod zamykające się szlabany

Aby przypomnieć o zasadach zachowania się na przejazdach Polskie Linie Kolejowe rozdadzą na przejazdach kolejowych setki ulotek. Straż Ochrony Kolei będzie monitorować prawidłowość zachowań i w razie potrzeby będzie pouczać kierowców. Bardzo dobrze nazwano te działania w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Czy wiecie, że od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach kolejowych doszło do 40 wypadków i kolizji? Zginęło w nich 18 osób. 

Akceptujmy i respektujmy przepisy prawa o ruchu drogowym w zakresie przekraczania dróg kolejowych. Bądźmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych osób.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk