Rozmowy o prawie

"Bezpieczny PESEL" - czy ta inicjatywa oznacza koniec pożyczek na bazie skradzionych danych osobowych?

Problem pożyczek pobranych na podstawie skradzionych danych urósł do takich rozmiarów, że zajęły się nim również firmy pożyczkowe, które tracą, gdy okazuje się, że nie można ściągnąć pieniędzy z udzielonej pożyczki. Mając to na uwadze, Związek Firm Pożyczkowych postanowił wdrożyć wraz z firmą CRIF system, którego podstawowym zadaniem zapewnienie ochrony konsumentów przed zaciągnięciem pożyczek przez osoby wykorzystujące dane pozyskane w sposób nielegalny. 

Projekt jest bardzo prosty. Każda osoba, która, kto nie przewiduje zamiaru pożyczki chwilowej, może zastrzec swój dowód osobisty w systemie "Bezpieczny PESEL". W przypadku utraty dokumentu i próby posłużenia się nim przez znalazcę lub złodzieja, firma pożyczkowa nie podpisze z umowy, a nawet może przyczynić się do zatrzymania złodzieja. 

W przypadku, gdy zainteresowana osoba będzie chciała skorzystać z "Gdyby ktoś uznał, że jednak chce skorzystać z chwilówki, wystarczy, by odwołał w systemie wcześniejszą dyspozycję zastrzeżenia swoich danych.

Beata Nowakowska
Adwokat Gdańsk