Rozmowy o prawie

Bezpieczny długi weekend. Policja rozpoczyna akcję, ale wiele zależy od nas samych.

Za dwie godziny pierwsze grupy osób zamierzających spędzić długi weekend poza miastem ruszą na drogi. Chwilę przed nimi wyruszą patrole policyjne, które dbać będą o bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Oczywiście, jak zawsze namawiam do bezpiecznej jazdy ze względu na to, że warto z weekendu powrócić, a nie dla uniknięcia mandatu, choć i tak twierdzę, że sposobów na wydatkowanie pieniędzy jest znacznie więcej.

Warto przypomnieć, że wiele osób ma ciężką nogę, a jutro na ulice i drogi wyjdą procesje. Czasami można ją spotkać tuż za zakrętem. Były przypadki wjechania aut w procesje, więc warto na ten element zwrócić uwagę.

Po dotarciu w miejsce wypoczynku warto pamiętać, że nie w każdym miejscu można spożywać alkohol. Na pewno nie należy tego robić w miejscach publicznych. W miejscach publicznych warto natomiast zwrócić uwagę na to, że czas, w którym my wypoczywamy jest czasem ciężkiej pracy dla wszelkiej maści złodziejaszków, którzy mogą chcieć pokusić się na nasze pieniądze w portfelu niedbale wsadzonym do tylnej kieszeni, albo nierozważnie pozostawioną torebkę na stoliku w restauracyjnym ogródku.

Fakt, że w tym roku Boże Ciało wypada w okresie pięknej pogody sprawi, że wiele osób będzie chciało spędzić ten weekend nad wodą. Warto wybierać miejsca strzeżone lub wyznaczone do kąpieli, a jednocześnie unikać kąpieli w miejscach, gdzie jest zakazana. Będąc nad wodą, a szczególnie korzystając ze sprzętu pływającego należy zapomnieć o alkoholu. Na wodzie są już wszystkie jednostki policji wodnej, więc nie można liczyć na szczęście. 

W trakcie wypoczynku nad wodą warto pamiętać również o zeszłorocznych informacjach o utonięciach dzieci. Nie chodzi o uniknięcie kary lub jej minimalizację, bo w tym może pomóc #adwokat, ale problemu życia z traumą po nieszczęściu. 

Pamiętajmy też, że najlepszym monitoringiem jest zaprzyjaźniony sąsiad. Zwracajmy wzajemnie uwagę na nasze domy podczas nieobecności sąsiadów. Tak niewiele potrzeba, by spłoszyć potencjalnego intruza. Czasami wystarczy po prostu wyjść z domu i podejść, by zapytać, co szuka taka osoba w okolicy.

.Beata Nowakowska

# Adwokat Gdańsk