Rozmowy o prawie

Bezpieczna droga do szkoły pod znakiem zapytania? Problem w lichym oznakowaniu.

Na stronie gdańskiej straży miejskiej przeczytałam, że strażnicy dokonywali kontroli w zakresie bezpieczeństwa dróg do szkoły.

SM GDAŃSK

Kontrolami objęto 61 szkół na terenie Grodu nad Motławą. Strażnicy stwierdzili 9 nieprawidłowości. W większości przypadków chodziło o mało wyraźne pasy na przejściach dla pieszych. Mundurowi zwrócili też uwagę na uszkodzone ogrodzenie obok jednej ze szkół, a przy innej na zbyt wysokie krawężniki na przejściu. Funkcjonariusze rozmawiali też z pracownikami placówek oświatowych o potencjalnych zagrożeniach, na jakie mogą być narażone dzieci w drodze do i ze szkoły.

Dziwię się tak pozytywnemu wydźwiękowi komunikatu. W mojej dzielnicy, w rejonie gimnazjum pod koniec wakacji starła się czarna farba, którą zamalowano wcześniej namalowane znaki poziome. Znaki są obecnie ponownie widoczne, co może doprowadzać do sytuacji wysoce niebezpiecznych, bo zdezorietnowani kierowcy nie będą wiedzieli jak się zachować.

Sądzę, że strażnicy powinni wrócić na skrzyżowania i przejścia dla pieszych i sprawdzić zgodność z prawem oznakowania. O tym, że mogą być w tym zakresie zastrzeżenia dowodzi między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk