Rozmowy o prawie

#ArkadiuszKrupa o wadze słów wypowiadanych w przestrzeni publicznej

#ArkadiuszKrupa przedstawił rysunek, który pokazuje jak bardzo należy się zastanawiać nad krytyką publiczną. Chodzi o sytuację, w której od jakiegoś czasu znajdują się sędziowie.

Jak wszyscy pamiętamy, sędziowie zostali poddani poważnej krytyce, zapowiedziano spore zmiany w funkcjonowaniu sądów. Ze względu na to, że unikam na tyle, na ile mogę wikłania się w politykę, nie będę komentować samych zmian. Powiem tylko, że krytyka i propozycje zmian wypowiedziane zostały w konkretnych warunkach politycznych, w kontekście obietnic wyborczych, a więc i w pełni uzasadnionych obietnic. Między innymi chodzi o obietnice dane osobom, które zdecydowały się na kredyt w walucie szwajcarskiej.

Kiedy okazuje się, że trudno dojść do rozwiązania politycznego, do załatwienia sprawy kredytów ustawą, trzeba wrócić do podstawowej metody, do podejmowania procesu analizy przypadku celem zbadania, czy dana pożyczka została udzielona w zgodzie z przepisami prawa. Wiele było bowiem przypadków, w których sądy stwierdzały, że w analizowanych umowach były niedopuszczalne klauzule. Sęk w tym, że aktualne namawianie społeczeństwa do kierowania się ze swoimi problemami do tych, o których padły słowa "sądowa patologia" jest mało delikatne. Warto się zastanawiać nad tym co się mówi, gdy wypowiada się tak ciężkie słowa w stosunku do całego środowiska.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk