Rozmowy o prawie

Alkohol na wodzie

Wczorajsze przedpołudnie spędziłam w powiecie kartuskim. Nikt nie może zaprzeczyć, że jest to kraina jezior. Jeziora kojarzą się z uprawianiem sportów wodnych. Sporty wodne kojarzą się zas z realnymi i poważnymi zagrożeniami dla osób spożywających alkohol nad wodą. 

Mimo, że na jeziorach, które wczoraj mijałam, nie ma stałych patroli policji wodnej, to trzeba się liczyć z tym, że taki doraźny patrol pojawić się może w każdej chwili. 

Nie ma się co oszukiwać, trzeźwość i umiejętności poświadczone stosownymi uprawnieniami są podstawą pływania po jeziorach na jachtach, ale i na zwykłych rowerach wodnych w kształcie łabędzi. Warto pamiętać, że za prowadzenie jakiejkolwiek jednostki pływające w stanie nietrzeźwosci można stanąć przed sądem jako osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Bierzcie to pod uwagę i unikajcie podejmowania decyzji, które mogą skutkować tragedią, bo sama kara jest mniej ważna. Życzę przyjemnego weekendu nad jeziorami i szczęsliwego powrotu do domów.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk