Rozmowy o prawie

Akcja "Choinka" i "Bezpieczny weekend" na pomorskich drogach. Noga z gazu.

Pomorska Policja rozpoczęła wczoraj akcję "Choinka", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszych i kierujących w rejonie dużych placówek handlowych. 

Działania potrwają do 22 grudnia, a w ich ramach policjanci będą bacznie monitorować sytuację w rejonie przejść dla pieszych, eliminować kierowców łamiących dopuszczalne limity prędkości. weryfikować to, czy kierujący i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci. Mimo, że nadal nie jest to w pełni poparte przepisami, przeprowadzone zostaną liczne kontrole trzeźwości. W przypadku osób przewożących choinki, policjanci skontrolują prawidłowość ich przewożenia, szczególnie na zewnątrz auta. Mogą też zapytać o pochodzenie drzewka, więc lepiej zabrać ze sobą paragon z punktu sprzedaży. 

Natomiast, od piątku 23 grudnia, na drogach całej Polski pojawi się więcej niż zwykle patroli policjantów ruchu drogowego. Kontrole obejmą drogi wylotowe i wszystkie trasy, gdzie można rozwinąć nadmierną prędkość. Poza badaniem prędkości, funkcjonariusze będą kontrolowali stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Należy spodziewać się nader częstych kontroli trzeźwości kierujących. Akcja potrwa do 26 grudnia. 

Policjanci zwracają uwagę na to, że mamy dobrą pogodę, która wcale nie kojarzy się z zimą, więc jest to pokusa do brawury. Zgodnie z ich statystykami w dniach, gdy pogoda uspokaja zdarza się bardzo dużo wypadków.

Również namawiam do rozwagi na drogach.


Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk