Rozmowy o prawie

A może nieodpowiedzialność w obliczu żywiołu powinna kosztować?

Kilka dni po utonięciu dwóch dziewczynek i innych przypadkach utonięć, dziś około 17 widziałam na plaży scenkę obrazującą naszą nieodpowiedzialność. 

O co chodzi? A no o to, że z plaży strzeżonej na materacu zaczęła dryfować para. Na szczęście wiatr był zachodni i przy konfiguracji brzegu w tym miejscu młodzi ludzie finalnie wylądowali na brzegu, bo zachodni wiatr tak ich ostatecznie popchnął. ale mogło być różnie. Wiatr mógł się zmienić.

Pomijam to, że nie słychać było gwizdów ratowników, ale chcę zwrócić uwagę na to, że przy całkiem silnym wietrze (na mojej ulicy oddalonej od morza o 200 m wiatr połamał gałęzie) i sporej fali dwójka młodych ludzi podejmuje ryzyko, które może skutkować utratą życia.

Mniejsza o to, że nie ma przepisu, który wprost zakazywałby pluskania się na materacu, ale jest też coś takiego, jak odpowiedzialność za spowodowanie zagrożenia cudzego życia w sytuacji, gdy akcja ratunkowa pary na materacu okazałaby się równoległa do realnego zagrożenia na płytkiej wodzie.

Mam wrażenie, że nieodpowiedzialność powinna mieć swoją cenę. Mandaty i obciążenie kosztami akcji ratunowych mogłyby okazać się znacznie skuteczniejszym sygnałem niż wszelkie pogadanki i działania promocyjne. Znacznie bardziej, niż na marketing jesteśmy wrażliwi na dolegliwości finansowe.

Choć nie było w tym przypadku akcji ratunkowej, bo widziałam parę wracającą brzegiem z materacem, który co chwilę wyrywał wiatr, to wydaje mi się, że sytuacja jest podobna do jazdy na nartach po alkoholu i oczekiwaniu zagranicznych służb ratowniczych zwrotu kosztów w przypadku stwierdzenia tego akoholu.

Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk


Beata Nowakowska

Adwokat Gdańsk