Rozmowy o prawie

#ŚlepymOkiemTemidy o wzorze obiektywizmu. #ArkadiuszKrupa z dowcipem, który lubię.

Nie ma co się kłócić. Każda miara musi mieć swój wzór. Wiele z nich złożono w Sèvres na zachodnich przedmieściach Paryża, gdzie mieści się Międzynarodowe Biuro Miar i Wag. Wiele nie ma miejsca przechowywania, wiele ma charakter nieco wirtualny, ale wszyscy wiedzą o co chodzi.
Do tych wirtualnych miar należy teściowa. W wielu dowcipach stosowana jest jako miara troski, dobrego smaku, opiekuńczości.
Znany i lubiany twórca rysunków satyrycznych #ArkadiuszKrupa wykorzystał motyw teściowej do oceny obiektywności najwyższego organu rozstrzygającego o konstytucyjności praw stanowionych przez suwerena reprezentowanego przez grupę posłów i senatorów z dominacją jednej partii.
Choć w wielu domach unika się dyskusji politycznych, temat Trybunału Konstytucyjnego, jego sędziów, jest przedmiotem wielu zagorzałych dyskusji przy grillowanej karkówce i kiełbasie. Wszak to sezon biesiad, a jak biesiada, to i alkohol. A jak alkohol, to i siedem zdań wśród pięciu rodaków.
Jako #adwokat mam podstawy do szerszego, niż osoby bez przygotowania prawniczego, interpretowania zdarzeń, ale uporczywie tego unikam w sytuacjach spotkań towarzyskich, bo uważam, że spotkanie ma być miłe, a nie skończyć się awanturą. Boję się jednak, że po poznaniu tego rysunku nie będę w stanie powstrzymać się od powtórzenia, że patrząc #ŚlepymOkiemTemidy, ogólna obiektywność polityków przy rządach jest zbliżona do obiektywności teściowej, która jest świadkiem kłótni męża z jej córką, a jego żoną.
Na koniec, bez żartów. Podejmując rozmowy o polityce, warto mieć z tyłu głowy ten rysunek. Ma on głęboki sens. Żyjemy w ciekawych, acz nie do końca zrozumiałych czasach. Wiele zmian można popierać, ale niektóre zmiany, niektóre działania polityków szokują.

Beata Nowakowska

#Adwokat Gdańsk