Rozmowy o prawie

Łapki na kierownicę - nowa policyjna akcja mnie przekonuje. Rozmowa przez telefon to częste wykroczenie.

Można powiedzieć, że obecnie trudno jest kupić samochód, który nie posiada instalacji komunikacji bezprzewodowej pozwalającej na prowadzenie auta bez trzymania telefonu przy uchu. Jest to standardem zarówno w autach klasy premium, ale i w najtańszych. Ktoś, kto ma stare auto może kupić sobie zestaw podłączany do gniazda zapalniczki lub działający na baterie. Zestawów słuchawkowych jest multum.
Dlaczego, więc jadąc w mieście nie ma kilometra, by nie można było spotkać choć jednej osoby rozmawiającej w sposób zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ta jedna osoba, to oczywiście uogólnienie mające na celu pokazanie, że problem istniej. W rzeczywistości jest znacznie gorzej. Za kierownicami mijanych aut widać mnóstwo nieodpowiedzialnych osób, które odbierają sobie możliwość reakcji na zdarzenia na drodze, bo trzymają przy uchu telefon. Oczywiście pomijam to, że sama rozmowa nie jest zbyt bezpieczna, bo dekoncentruje kierowcę. Na dobrą sprawę, najlepiej by było rozmowę zakończyć w kilku zdaniach, a dłuższe dyskusje, szczególnie te wymagające abstrakcyjnego myślenia, podejmowania decyzji, co obniża czujność na drodze, odłożyć na czas po zatrzymaniu pojazdu.
Rozmowa przez telefon to jedno. Pisanie wiadomości lub postów w portalach społecznościowych to drugie. Specjaliści obliczyli, że napisanie krótkiego posta odpowiada czasowi niezbędnemu na przejechanie dwóch długości boiska piłkarskiego. Warto się nad tym zastanowić. Szczególnie, że wiele telefonów ma możliwość rozpoznawania głosu i transkrypcji na zapis literowy. Jeżeli już musisz, stosuj taką metodę.
Ktoś może pomyśli, że to dziwne, że popieram restrykcyjne działania policji, która obecnie edukuje, ale zamierza za kilka dni działać bardzo ostro. Ktoś powie, że działam przeciwko kierowcom, a ja odpowiem, że byłam potrącona przez kierowców zajętych telefonem już dwa razy. Nie chcę ryzykować sprawdzenia zasady "do trzech razy sztuka".

Beata Nowakowska
#  Adwokat Gdańsk